25 czerwca 2024

Jak wybrać dobrą pompę do wody brudnej?

Dla posiadaczy basenów, szamb lub prywatnych stawów obowiązkowy ekwipunek stanowi pompa do brudnej wody. Są one też wykorzystywane w przypadku zalania piwnicy, domu lub ogrodu. Jak działają te urządzenia? Czym się kierować przy ich zakupie?

Pompa do brudnej wody – działanie

Mechanizm działania pompy do wody nie jest skomplikowany, urządzenie umieszcza się poniżej poziomu wody, a ono pompuje wodę. Pompy są wodoodporne, dzięki czemu są trwałe i zapewniają bezpieczna pracę. Należy pamiętać, że urządzenie to powinno być przechowywane i działać tylko przy dodatniej temperaturze, w przypadku mrozu może dojść do jego uszkodzenia. Pompy mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. W pierwszym przypadku urządzenie działa cicho i można z niego korzystać w pomieszczeniach. Pompa z silnikiem spalinowym nie jest uzależniona od energii elektrycznej, co sprawia, że można jej używać na większych obszarach. Należy pamiętać, że pompa do brudnej wody nie nadaje się do pompowania wody przeznaczonej do picia.

Jaką pompę do wody brudnej kupić?

Wybór pompy nie należy do najprostszych, stając przed należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Im większy zbiornik z wodą, tym większa moc powinna mieć wybrana przez nas pompa. Urządzenia te w zależności od modelu mają różną maksymalną głębokość zanurzenia (co najmniej 7 metrów) oraz maksymalną wysokość podnoszenia wody(od 7 do 50 metrów), przy ich zakupie nie można o tym zapominać i dostosować je do przewidzianych warunków pracy. Wysokiej jakości pompa do brudnej wody charakteryzują się wydajnością co najmniej 17000 litrów na godzinę. Niektóre tego typu urządzenia są też wyposażone w funkcje nawadniania.