16 kwietnia 2024

Która opcja bagażnika rowerowego jest lepsza? Na hak czy też na tylną klapę?

Rowerowa platforma na hak

Jaki bagażnik rowerowy powinniśmy wybrać, gdy mamy zamiar przewozić dosyć ciężkie rowery? Tak naprawdę w takiej sytuacji powinniśmy postawić na bagażnik rowerowy na hak holowniczy. Bagażnik rowerowy na hak jest dostępny w formie platformy specjalnej, która nam pozwala na transport znacznie większej liczby pojazdów. Mogą to być na przykład rowery o ciężkich oraz niestandardowych kształtach. Co więcej ten rodzaj przewożenia rowerów nie zwiększa w żadnym wypadku zużycia paliwa.

Problem jednak może się pojawić w przypadku stłuczki czy też kolizji drogowej. Jednoślady, które są umieszczone na tyle naszego pojazdu są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia niż te, które się znajdują na dachu. Zanim wyruszymy w trasę powinniśmy się także udać do stosownego wydziału komunikacji w naszym urzędzie, aby uzyskać specjalną tablicę rejestracyjną na bagażnik tego typu.

Bagażnik na klapę tylną

Kolejnym bagażnikiem rowerowym jest model, który się montuje na tylną klapę w naszym samochodzie. To rozwiązanie sprawdzić się może w przypadku pojazdów, które nie posiadają haka holowniczego. Jednak musimy pamiętać, że bagażnik tego typu nie będzie pasował do każdego modelu samochodu. Przykładem może być chociażby sedan. Wówczas lepiej będzie kupić specjalny uchwyt na dach pojazdu. Użytkownicy bagażników tego typu przestrzegają, że po jego demontażu jednak mogą się pojawić niewielkie rysy na lakierze, a nawet i wgniecenia na klapie. Wybór oczywiście ostateczny należy tylko i wyłącznie do nas. Wszystko jest zależne od naszych potrzeb.