18 maja 2024

Publiczna chmura czyli cloud hosting w praktyce

Wiele osób, które na co dzień przechowuje swoje zdjęcia w chmurze zastanawia się czasem gdzie tak naprawdę mieści się serwer, na którym przechowywane są ich dane. Tymczasem sama zasada chmury i hostingu w chmurze opiera się na połączeniu wielu maszyn i komputerów w jedną dużą wirtualną przestrzeń dyskową i obliczeniową. Mamy oczywiście do czynienia z usługami różnego typu kierowanymi do całkowicie różnych grup odbiorców.

Jedną z nich będzie bez wątpienia cloud hosting umożliwiający przechowywanie w stworzonej w ten sposób wspólnej przestrzeni dyskowej wielu różnych plików i dokumentów użytkowników takiej chmury. Użytkowników prywatnych zainteresuje najbardziej możliwość zapisywania swoich dokumentów i plików na dużych dyskach sieciowych. Chmura pełni tutaj rolę dużego zbiornika danych.

Replikacja danych w chmurze

Dzięki zapewnieniu bardzo bezpiecznego mechanizmu powielania danych zapisywanych na dyskach komputerów wchodzących w skład chmury,  jest to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze od większości stosowanych dotychczas metod zabezpieczania informacji. Tego typu cloud hosting https://vmgen.pl/ jest coraz powszechniej wykorzystywany również w zastosowaniach komercyjnych.

Zamiast samodzielnie utrzymywać całą infrastrukturę oraz wszystkie komputery i serwery  możemy wynająć po prostu usługę która wykorzystuje zasoby komputerów wchodzących w skład takiej chmury. Jest to rozwiązanie o tyle bezpieczne, że dostawca chmury może zapewnić szyfrowanie zapisywanych w niej dokumentów oraz odpowiada również za replikację danych zapisywanych przez odbiorcę takiej usługi.