25 lipca 2024

Skrót BIM – cykl życia technologii BIM

Czym jest technologia BIM i co to oznacza dla procesu projektowania? Osoby, które studiują lub ukończyły kierunek techniczny zdają sobie sprawę, że oznacza to modelowanie informacji o budynku. Oprócz tego stosowanie tej technologii poprawia jakość projektów i interdyscyplinarną komunikację. Jest też druga strona medalu, bo obiegowe opinie mówią o dużym koszcie zakupu takiego oprogramowanie, że to dodatkowy koszt dla firmy, bo program nie jest tani a może się okazać, że nie wiele osób będzie potrafiło z niego korzystać. Co do kosztów to każda organizacja powinna przejść przez profesjonalny etap kosztorysowania zakupu i wdrożenia i przekonać się, kiedy taka inwestycja zwróci się, ponadto wybrać dogodny sposób finasowania. Natomiast na braki wiedzy, wśród kadry pracowniczej odpowiedzią będzie szkolenie BIM.

Co oznacza BIM i jakie są jego elementy? I już na tym podstawowym etapie pojawiają się trudności, bo w fachowej nomenklaturze trzy są 3 skróty: Modelowanie Informacji o Budynku, Model Informacji o Budynku i Zarządzanie Informacją o Budynku. Każda z powyższych nazw składa się z trzech części, które szczegółowo wyjaśniamy

  • „Budynek” w technologii BIM Technologia BIM obejmuje całą branżę AEC (Architecture, Engineering, Constructions), a co za tym idzie: Budownictwo kubaturowe, czyli budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, lotniska, szpitale itp. Infrastruktura, czyli drogi, koleje. Obiekty inżynierskie, czyli mosty, tunele, elektrownie, czy sieci energetyczne, Z technologii BIM korzystają również projektanci wnętrz, producenci materiałów budowlanych oraz kierownicy obiektów.
  • „Informacje” w technologii BIM. Informacja jest najważniejszą częścią skrótu. Na tym polega zaleta technologii BIM. W możliwości jego uporządkowania, łatwości wyszukiwania i czytelności odczytywania różnych utworów związanych z elementami.
  • Technologia BIM zakłada, że ​​chaos informacyjny jest największą przeszkodą w efektywności w branży. Nacisk kładziony jest na przejrzysty i szybki dostęp do informacji oraz wysokiej jakości danych. Jak to się dzieje? Wykorzystywany jest Common Data Environment i dzieli się dane zagregowane w trakcie procesu inwestycyjnego na trzy grupy: dane graficzne, dane niegraficzne oraz dokumentację.

To tylko garść informacji bardziej zaawansowane procedury, które ułatwią wdrożenie się i korzystanie z BIM oferuje kurs BIM. https://mastern.pl/