25 czerwca 2024

W jaki sposób wybrać dobrą agencję PR?

Wybór agencji PR jest naprawdę trudny. Dosyć trudno się porównuje pomysły z danej oferty. Każda agencja PR Warszawa ma miłych konsultantów i wszyscy się wydają kompetentni. W dodatku wyceny nie pomagają wcale w podjęciu decyzji. Czym zatem powinniśmy się kierować, poza samą intuicją?

Na pewno powinniśmy się przyjrzeć portfolio. Portfolio nam powie bardzo dużo o tym, w której tematyce agencja PR Warszawa będzie działa sprawnie. Jednak nie trzeba traktować tego zero-jedynkowo. Dobra agencja na pewno jest w stanie przełożyć swoje procedury do tematyki zbliżonej. Firma PR, która się zna na e-commerce, poradzi sobie także z płatnościami internetowymi. Ale niekoniecznie już agencja, która ma doświadczenie w obsłudze znanych osób, sprawdzi się we wprowadzeniu nowego fintechu na rynek.

Możemy zaryzykować twierdzeniem, że agencje się specjalizujące w wąskich dziedzinach poradzą sobie dobrze z ogólnymi tematami. Ale agencje PR, które nie mają żadnej specjalizacji – polegną na tematach specjalistycznych, które wymagają dużej gimnastyki.

Warto się także przyjrzeć wynikom. Nie możemy się dać zwieść. Agencje PR potrafią uczynić spory użytek ze swoich PR-owych umiejętności, także w swojej własnej sprawie. Potrafią pokazywać na prezentacjach logotypy mediów, dla których im się udało dotrzeć raz i to tylko dlatego, że temat był tak zwanym samograjem.

Niestety, czasami agencje PR potrafią także tak obudować zupełne nic wizualizacjami, że mamy wrażenie, że są odpowiedzialne za wprowadzenie na rynek Facebooka, Google oraz Apple jednocześnie, a były odpowiedzialne jedynie za dostarczenie cateringu dla pewnego partnera Google kilka lat temu.

Podsumowując, wybór agencji PR wymaga od nas odrobienia lekcji po naszej stronie. Musimy odsiać te puste i wybrać możliwie najbardziej kompetentne.