16 kwietnia 2024

Jak uzyskać dotacje na fotowoltaike?

Popularność fotowoltaiki wzrasta z roku na rok. Do jej rozwój przyczyniły się m.in. jeszcze bardziej popularne dofinansowania do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku Polska winna podnieść udział OZE do 15% – dopóki co rozwija się on na okresie blisko 11%. Technika fotowoltaiczna uzyskuje energię ze słońca. Wykonany w ów sposób prąd inwestor może spożytkować na swój użytek czy sprzedać do zakładu energetycznego. Natomiast, jak osiągnąć dotacje na fotowoltaikę?

Dotacje na fotowoltaikę

Dotacje nie są konieczne, aby opłacić instalację. Jeżeli zamierzasz oszczędzić sobie kłopotu połączonego z załatwianiem dotacji, pomyśl niskooprocentowany kredyt, stworzony poprzez banki szczególnie dla przyszłych prosumentów. Potem skorzystaj z pomocy skarbowej połączonej z termomodernizacją Twojego domu. Związanie tychże dwóch to łatwy oraz dobry sposób na opłacenie instalacji. Jeżeli natomiast masz na tyle małe zarobki, iż wykorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej nie byłoby realne, wtedy doskonałym wyjściem jest dofinansowanie fotowoltaiki z programów dotacji.

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne – gdzie należy się udać?

Instytucją rządową odpowiedzialną za udzielanie dotacji połączonych z rozmaitego typu techniką słoneczną jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To oczywiście tam należy złożyć wniosek o dofinansowanie, jeśli planujesz instalację paneli fotowoltaicznych we własnym domu.

Stop Smog – oparcie na OZE dla najmniej bogatych

W 2021 r. ruszyła kolejna edycja projektu Stop Smog. Pozwoli on osiągnąć dofinansowanie na działania takie jak zmiana źródła ciepła, termomodernizacja budynku i montaż instalacji OZE (natomiast zatem również fotowoltaiki). Projekt wyznaczony jest do najmniej zamożnych Polaków, natomiast o kapitały wnioskuje się za pośrednictwem gminy czy powiatu, o ile zadeklarowały one chęć udziału w projekcie. W pierwszej edycji programu wzięło udział 7 gmin, natomiast dochód nowej edycji winien starczyć na opłacenie inwestycji w 70 dodatkowych gminach.