24 czerwca 2024

Czym jest serwer dedykowany?

Wszystko co powinieneś wiedzieć o serwerze dedykowanym.

Serwer dedykowany to nic innego jak komputer, który podpięty jest cały czas do internetu. Przeważnie takie serwery pracują w rackowych szafach. Znajdują się one w serwerowni. Najczęściej dostawcy hostingu świadczą usługę udostępniania w zasadzie całych dedykowanych serwerów klientowi. Klient wtedy może wykorzystać w zasadzie sto procent zasobów tejże maszyny. Chodzi o pamięć RAM, powierzchnię dyskową oraz obliczeniową moc procesora. Korzystanie wyłącznie z zasobów serwera oczywiście dedykowanego zapewnia swobodę działania jak i także bardzo duże możliwości rozwoju. Niezależne od pozostałych środowisko, spersonalizowanie oraz wysokie SLA na pewno nam gwarantuje dostęp do danych jak i także niezawodność działania.

Jakie mamy opcje do wyboru?

Na pewno dedykowane serwery udostępniane są przez dostawców w dwóch podstawowych opcjach. Po pierwsze dedykowany serwer zarządzany. Chodzi o to, że klient ma dostęp do administracyjnego panelu. Za jego właśnie pomocą się zarządza zasobami dostępnymi, domenami, elektroniczną pocztą, serwerami wirtualnymi czy też kontami na FTP. Na pewno także można liczyć na wsparcie technicznej obsługi hostingodawcy.

Opcja numer dwa

Drugą opcją jest serwer dedykowany o nazwie Root. W tej możliwości chodzi o to, że jak najbardziej klient ma dostęp do konta właśnie Root. Dostęp ten pozwala na stu procentową kontrolę nad urządzeniem. W opcji tej użytkownik serwera tak konfiguruje maszynę jakie mamy własne wymagania oraz gusta. Dodatkowo także instaluje oprogramowanie niezbędne.