25 lipca 2024

Jak sprawdzić czy hamulce w samochodzie działają?

Jeśli chodzi o dbanie o samochód, hamulce są jedną z najważniejszych części do sprawdzenia. Jeśli Twój samochód nie ma sprawnych hamulców, trudno będzie Ci się zatrzymać w sytuacji awaryjnej. Oto kilka wskazówek dotyczących sprawdzania hamulców.

* Poziom płynu hamulcowego – Sprawdź poziom płynu hamulcowego w pompie hamulcowej swojego samochodu i upewnij się, że na zbiorniku jest znak “full”. Zapewni to prawidłową skuteczność hamowania i zmniejszy ryzyko uszkodzenia układu hamulcowego poprzez jego przepełnienie.

* Zużycie – Podczas sprawdzania poziomu płynu hamulcowego, sprawdź klocki hamulcowe i wirniki pod kątem zużycia. Jeśli nie były ostatnio wymieniane lub są uszkodzone, może dojść do awarii lub dodatkowego uszkodzenia układu hamulcowego.

* Hamulec postojowy – Hamulec postojowy jest zwykle używany jako pomoc w hamowaniu awaryjnym, gdy parkujesz na pochyłości lub zboczu. Jeśli nie działa on prawidłowo, obciąża hamulce podstawowe i może spowodować ich szybsze zużycie. Przed wyruszeniem w dłuższą podróż sprawdź, czy działa on prawidłowo.

Więcej przeczytasz na: teamuto.pl